دسته‌بندی نشده

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

(واکسن گارداسیل) تا چند سال قبل مبتلا به بیماری های مقاربتی یکی از بزرگ ترین ترس‌های افراد و مخصوصاً بانوانچگ بود. اشخاصی که شریک های جنسی زیادی داشتند در مورد مبتلا به بیماری هایی مثل زگیل تناسلی، تب‌خال تناسلی، ایدز، سفلیس، سوزاک و… خیلی واهمه داشتند.

یکی از مواردی که سبب شد افراد بدون ترس زیاد، از زندگی جنسی خودشان در حین حفظِ سلامتی لذت ببرند، ساخت و تولید واکسن گارداسیل بود. واکسنی که تا حد بالایی از بیماری‌ های وابسته به ویروس HPV یا زگیل تناسلی جلوگیری خواهد کرد.

واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی چیست؟

واکسن گارداسیل یکی از پراستفاده‌ترین واکسن‌هایی است که بابت حفاظت از شخص در جلوی گروهی از ویروس‌های HPV و مریضی زگیل تناسلی تزریق می‌شود.

این واکسن دارای پروتئین‌هایی است که از دیواره ویروس ذخیره شده است. دستگاه ایمنی بدن ما در مواجهه با این ذرات کارکرد ایمنی مشابه با زمان مواجهه با خود ویروس به وجود می‌آورد و در درگیری احتمالی بعدی با خود ویروس، بدن ما حفظ خواهد شد.

واگسن گارداسیل برای چیست؟

واکسن HPV از شما در برابر مبتلا شدن به ویروس پاپیلومای انسانی ایمن می‌کند این ویروس خطر ابتلا به بعضی سرطان‌ها را در مراحل بعدی زندگی بالا میبرد، مثل:

 • سرطان دهانه رحم
 • بعضی از سرطان‌های دهان و گلو
 • بعضی از سرطان‌های مقعد و نقاط تناسلی

دقت کنید که واکسن HPV  شما را در برابر بقیه عفونت‌های مقاربتی ایمن نگه نمی‌دارد.

انواع واکسن گارداسیل

گارداسیل حاوی 4 نوع ویروس 6، 11، 16 و 18 می‌باشد. این ویروس‌ها در ردیف ویروس‌های بارز هستند. ویروس مدل 6 و 11 از ویروس‌های شایعی هستند که سبب بیشتر زگیل‌های تناسلی به حساب می‌رود و تیپ 16 و 18 سبب بیشتر سرطان‌های دهانه رحم می‌باشد.نکته مهم این است که واکسن زگیل تناسلی دارای ویروس کشته شده یا ناتوان شده این مریضی نبوده بلکه دارای ذراتی مثل ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره بیرونی ويروس گرفته می‌شود.
این دارو به جز مواردی مثل بارداری، شیردهی و نقص دستگاه ایمنی برای همه اشخاص حداقل بیشتر از 9 سال قابل آمپول‌زنی است. اما مناسب‌ترین سن برای تزریق، قبل از سن آغاز فعالیت‌های جنسی و قرار گرفتن در خطر این ویروس است.مناسب‌ترین سن تزریق برای بانوان از 11 سالگی به بعد تا 26 سالگی و برای آقایان بین 10 تا 21 سالگی است. البته  انتقال گارداسیل پس از این سن و تا 45 سالگی نیز ممکن می‌باشد.

نحوه تزریق آمپول گارداسیل

واکسن گارداسیل نیز جزء واکسن‌های دو یا سه دوزی است. تزریق فقط یک دوز واکسن گارداسیل اثر آنچنانی در سالمی شما نخواهد داشت. دراشخاص با سنین کم و پیش از آغاز فعالیت جنسی، تزریق دو دوز واکسن با فاصله‌ی 6 ماه مناسب می‌باشد.

اشخاصی که در سنین بالایی هستند یا از دستگاه ایمنی ناتوانی برخوردارند خوب است برای اثر کامل واکسن، سه دوز از آن را استفاده کنند. تزریق سه دوز در این صورت انجام می‌شود؛

دوز دوم کمه کم یک ماه بعد از دوز اول

دوز سوم کمه کم سه ماه بعد از دوز دوم

فاصله‌ی تزریق احتمال دارد به توصیه پزشک تغییر کند. واکسن گارداسیل یک واکسن عضلانی است و مناسب‌ترین محل تزریق، بازوی دست غیرغالب است.

واکسن گارداسیل برای مردان

برخلاف افکار مردم، واکسن گارداسیل مخصوص خانم‌ها نیست. ویروس HPV سلامت آقایان را مورد تهدید قرارمی‌دهد. در مدسه‌های آمریکا طرح تزریق واکسن گارداسیل هم برای دختران و هم برای پسران اتفاق می‌افتد.

در ایران به دلیل وجود بعضی محدودیت‌ها و با دقت به اینکه دامنه مریضی‌هایی که بانوان را به‌خاطرویروس HPV تهدید می‌کند خیلی پهناورتر از آقایان است، زنان به‌عنوان دسته مهم هدف در نظر گرفته‌شده‌اند. با این وجود آقایان نیز می‌توانند از واکسن گارداسیل تزریق کنند.

عوارض واکسن گارداسیل

مانند همه‌ی واکسن‌های دیگر، استفاده واکسن گارداسیل نیز احتمال دارد با بعضی عارضه‌های جانبی همگان باشد. درحالی‌که اکثر شخص بعد از تزریق هیچ پیامدی را از خود بروز نداده‌اند اما برخی اشخاص نیز نشانه نسبتاً خفیفی داشته‌اند. رایج‌ترین پیامد جانبی واکسن گارداسیل شامل:

 • سردرد و سرگیجه؛
 • تب؛
 • حالت التهاب؛
 • تورم، قرمزی، التهاب، خارش، کبودی و خونریزی در مناطق تزریق در بازو؛
 • تشکیل توده‌ی سفت در نقاط تزریق تا چندین روز؛
 • از حال رفتن که بیشتر در نوجوانان پیامد دارد؛

زمان مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

مناسب‌ترین سن برای تزریق واکسن  9 تا 12 سالگی است. با این وضع تا سن 26 سالگی نیز می‌توانید از استفاده این واکسن بهرمند شوید؛ البته هنگامی ‌که در سنین کم‌تر فعالیت جنسی خطرناک نداشته باشید. استفاده بعد از 26 سالگی چندان سفارش نمی‌شود اما می‌توانید بعد از مشاوره با پزشک متخصص تصمیم به استفاده واکسن بگیرید. با این وضع باید بدانید که استفاده در سنین بالاتر در مقایسه با تزریق در وقت طلایی، ایمنی پایین‌تری برای شما به همراه خواهد داشت.

تاثیرات واکسن گارداسیل بر زگیل تناسلی

معمولا هیچ واکسنی کارکرد خیلی قوی ندارد؛ با این وضع واکسن گارداسیل تا تقریبا 90 درصد از شما در برابر اکثر ویروس‌های گروه HPV حفظ می‌کند.

در کشورهایی که طرح تزریق واکسن گارداسیل به‌ شکل جدی در حال انجام است سرطان‌های وابسته به ویروس HPV و زگیل تناسلی نزدیک به 88 درصد در نوجوانان و 80 درصد در اشخاص جوان کم‌تر شده است. همین‌طور استفاده واکسن گارداسیل تا چندین سال حفاظت بالایی نسبت به ویروس HPV به وجود می‌آورد و احتیاجی به تزریق واکسن در فواصل کم نیست.

قیمت واکسن hpv

مخارج این واکسن فهرست مشخصی دارد اما اغلب بر پایه قیمت ارز فرق خواهد کرد. به‌همین علت نمی‌توان به‌طور معلوم ارزشی برای آن لحاظ کرد. در حال جود که ارز با نوسانات بالایی روبرو است، قیمت واکسن  هم در مقایسه به قبل رشد بالایی داشته و در بازار آزاد نسبت به حلال احمر سه برابر گران‌تر به فروش می‌رود. برای دریافت مطالب بیبشتر در مورد مخارج این واکسن و طرز دریافت آن می‌توانید با دکتران متخصص در این سایت در ارتباط باشید.

ماندگاری واکسن گارداسیل چند سال است؟

آمار همچنین نشان می دهد که واکسن گارداسیل از شما در برابرHPV  حفاظت طولانی هنگام می‌کند. هر چه واکسن وقت زیادتری تولید شود، دانشمندان بیشتر در باره مدت وقت عملکرد آن خواهند دانست. اما امروزه معلوم شده که این واکسن‌ها برای سال‌های بیشتری ماندگاری دارد.

سولات متداول

آیا واکسن گارداسیل باعث عقیم شدن میشود؟

در حال ممکن هیچ تاریخچه‌ای از تحقیقات واکسن گارداسیل، ارتباط معناداری میان استفاده واکسن و ناباروری را تایید نکرده است. با این وضع بهتر است برای محکم کاری، قبل از تزریق، تصمیم خود را با پزشک متخصص بیان کرده و طبق دستور ایشان اقدامات مناسب را انجام دهید.

تا چه سنی میتوان واکسن hpv دریافت کرد؟

همه اشخاص ۹ تا ۴۵ ساله می توانند واکسن HPV را برای محافظت در برابر زگیل تناسلی و انواع گوناگون HPV که می توانند سبب سرطان شوند، دریافت کنند. پیشنهاد می شود کودکان در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی این واکسن را تزریق کنند.

تزریق واکسن زگیل تناسلی بعد از مبتلا شدن اثر دارد؟

اگر فرد به عفونت زگیل تناسلی دچار شده باشد و واکسن hpv تزریق کند، امکان دارد که اثرات مثبتی داشته‌باشد. به هر بعد از واگیر به این مریضی، تزریق این واکسن باید حتما با مشورت متخصص و نظر ایشان اقدام شود. گاهی امکان دارد که توصیه متخصص این باشد که استفاده هر سه دوز واکسن مناسب‌تر از تزریق نکردن آن باشد.

آیا واکسن گارداسیل تداخل دارویی دارد؟

داروهایی که احتمال دارد با این واکسن تداخل داشته باشند شامل:

 • داروهای استروئیدی
 • داروهای شیمی درمانی
 • داروهای مختل خودایمنی، مداوای روماتوئید و آرتریت
 • داروهای تجویز شده برای پیوستگی اعضا

 

برای دسترسی سریع اصلی به صفحه‌ی اصلی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *